Anna Sobolewska i „Filmikowanie”

Anna Sobolewska, wraz z mężem Tadeuszem Sobolewskim oraz matką, niewidomą poetką Jadwigą Stańczakową, należała do grona przyjaciół Mirona od początku lat 70. do śmierci poety. Brała udział w jego eksperymentach filmowych współtworzonych z Adą Buraczewską i Romanem Klewinem. Podczas spotkania opowiadała o tym wciąż mało znanym aspekcie twórczości Białoszewskiego i podzieli się swoimi wspomnieniami. Początki „filmikowania” sięgają połowy lat 70. Inspiracją do tworzonych na wąskiej taśmie improwizowanych filmów były codzienne sytuacje, a także sny poety.

Anna Sobolewska – prof. dr hab., eseistka i historyk literatury. Od 1974 r. związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego. Autorka m. in. książek: Mistyka dnia powszedniego. Poetyka doświadczeń wewnętrznych (1992), Maksymalnie udana egzystencja. Szkice o życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego (1997), Cela. Odpowiedź na zespół Downa (2002, książka nominowana do nagrody literackiej „Nike”). Bierze aktywny udział w pracach Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz – od czasu urodzenia córki Cecylii z zespołem Downa – w pracach krajowych i zagranicznych stowarzyszeń rodziców dzieci z niepełnosprawnością umysłową.

Spotkanie poprowadziła Agnieszka Karpowicz (Fundacja im. Mirona Białoszewskiego).