III Spotkania Mironologiczne

III Spotkania Mironologiczne
„I znów wj-j-j-u-u”. Powstanie i inne historie
(50-lecie Pamiętnika z powstania warszawskiego)
7-11 października 2020

 

III Spotkania Mironologiczne przypadają na 50. rocznicę pierwszego wydania Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. W 2014 roku w PIW ukazała się też nowa, poprawiona i odcenzurowana wersja tego utworu, powszechnie dziś uznawanego nie tylko za arcydzieło polskiej literatury XX wieku, lecz także za dzieło przełomowe w myśleniu, mówieniu i pisaniu o wydarzeniach 1944 roku. Kiedyś tekst czytano jako kontrowersyjny, obrazoburczy. Był ostro krytykowany, albo wręcz przeciwnie, upatrywano w nim ważnej opowieści cywilnej, alternatywnej wobec kanonicznych, bohaterskich, polskich narracji historycznych.

Podczas III Spotkań zastanowimy się nad tym, jakie miejsce w dyskusji historycznej i literackiej związanej z powstaniem warszawskim i doświadczeniem wojny zajmuje dziś opowieść Białoszewskiego.

Mówiąc o jego biografii i twórczości, rozmawiać będziemy o historii XX wieku przefiltrowanej przez jego osobiste doświadczenie, a także o historii Warszawy, w której pisarz spędził całe swoje życie, i w której zakorzeniona jest większość jego utworów literackich. Historię tę będziemy eksplorować i poznawać nie tylko podczas dyskusji i wykładów, lecz także w terenie, podczas spacerów literackich śladami Pamiętnika…. i Białoszewskiego. Twórczość i biografia Białoszewskiego są mocno związane z rejonem Chłodnej i Żelaznej, czyli terenami współczesnej Woli: tam właśnie zaczyna się Pamiętnik…, a w kolejnych utworach pisarz często wraca w te okolice.

Obierając za punkt wyjścia jeden z najważniejszych utworów polskiej literatury, przyjrzymy się szerzej perspektywie, z jakiej Białoszewski opowiada o wojnie i przemocy historii, traumatycznych doświadczeniach, będących dziś wciąż udziałem ludzi w wielu rejonach świata.

III Spotkania Mironologiczne są współorganizowane przez Fundację im. Mirona Białoszewskiego, Muzeum Woli (oddział Muzeum Warszawy) i Instytut Kultury Polskiej UW.


PROGRAM WYDARZEŃ (7-11 października):

 

7.10, godz. 16:00–18:00

Spacer literacki Igora Piotrowskiego „W rytmie turkocącego magla”

8.10, godz. 18:00–20:00

Debata on-line „Wygrywanie powstania”

9.10, godz. 18:00–20:00

Debata on-line „Rozbrajanie wojny”

11.10, godz. 12:00–14:00

Spacer literacki Igora Piotrowskiego „Jak Miron nie zdobył Dzikiego Zachodu”


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na spacery obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania przez Internet oraz w kasie Muzeum Woli od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18.

Debaty odbędą się on-line – zapraszamy do śledzenia transmisji na kanałach społecznościowych organizatorów:

Facebook Fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Facebook Instytutu Kultury Polskiej UW

Facebook Muzeum Woli