Hanna Kirchner
(przewodnicząca rady fundacji)

Dr hab., historyk literatury, krytyk literacki, edytorka, tłumaczka. Emerytowany pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Badaczka literatury XX wieku, autorka publikacji o twórczości Zofii Nałkowskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Janusza Korczaka, Leopolda Buczkowskiego, Mirona Białoszewskiego i in. Współautorka podręcznika akademickiego Literatura polska 1918–1975, Słownika Literatury Polskiej XX wieku i in. Edytorka Dzienników Z. Nałkowskiej (wydanie naukowe z rękopisu) z lat 1899–1954 w 6 tomach (9 woluminów). Współedytorka edycji Dzieł Janusza Korczaka w 16 tomach i in. Autorka fundamentalnej biografii Z. Nałkowskiej Nałkowska albo życie pisane (2011, wyd. 2 – 2015), książki o rzeźbiarzu Hasior. Opowieść na dwa głosy (2005) oraz licznych rozpraw i studiów w książkach zbiorowych. Opracowała zbiorowy tom Miron. Wspomnienia o poecie (1996, tu też szkic własny O Mironie, o Ludwiku). Współpracowniczka Polskiego Radia, TVP i wielu czasopism. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Nagrody Edytorskiej PEN-Clubu.